Psychoterapia

Rozpoczęcie każdego procesu terapeutycznego poprzedzone są konsultacjami tak aby pacjent miał możliwość zdecydowania czy chce pracować z wybranym terapeutą. Również jest to czas dla psychoterapeuty aby poznać lepiej pacjenta i upewnić się, że będzie w stanie mu pomóc. Tak więc, jest to obustronna decyzja w której pacjent decyduje się na psychoterapię – pracę własną –  a psychoterapeuta podejmuje się tej pracy z pacjentem. Rozpoczęcie właściwej pracy poprzedza ustalenie tzw. kontraktu czyli m.in. częstotliwość spotkań, godziny spotkań, honorarium za sesje. Sesje rozpoczynają się o ustalonej porze i kończą się punktualnie. Czas sesji indywidualnej to 50 minut.


Kozetka

W zależności od sytuacji pacjent może leżeć na kozetce lub siedzieć w fotelu. Kozetka pozwala pacjentowi na rozluźnienie ciała i skupienie się na swoim wnętrzu, myślach, fantazjach, snach co także pozwala na swobodę wypowiadanych treści bez zbytniego skupiania się na psychoterapeucie. W szczególności kiedy chodzi o wypowiadanie trudnych dla pacjenta doświadczeń. Dla psychoterapeuty to również sytuacja, która daje mu możliwość swobodnego myślenia i interpretacji. Psychoterapeuta zwykle siedzi za głową pacjenta i jest dla niego niewidoczny.


Ile trwa leczenie?

Psychoterapia psychoanalityczna trwa zwykle kilka lat i nie sposób określić dokładnie ile potrzeba będzie czasu. Wynika to z faktu, że mechanizmy obronne i schematy myślenia i działania kształtują się przez wiele lat. Dlatego tez aby zmienić utrwalone, czasem patologiczne przeżywanie sytuacji, potrzeba jest wielu godzin wspólnie spędzonych z psychoterapeutą w poszukiwaniu rozumienia i zmiany.

Przewiń do góry